Parafia św. Floriana w Proboszczewicach

Rys historyczny

Rys historyczny:

Od XII w. wieś Proboszczewice była własnością kapituły płockiej. Parafię pw. św. Floriana i św. Katarzyny erygowano prawdopodobnie w XIII w. Z wizytacji odbytej w 1598 r. wiadomo, że kolejny kościół był drewniany i zniszczony został w połowie XVII w. podczas wojen szwedzkich. Następny został zbudowany staraniem sufragana płockiego Stanisława Całowańskiego i przez niego konsekrowany w 1677 r. Remontowany w 1783 r., przetrwał do 1868 r.
Obecny, neogotycki, orientowany, murowany z cegły został wzniesiony w latach 1868-1869 staraniem ks. Mikołaja Bilińskiego, a w 1906 r. konsekrowany przez bpa Apolinarego Wnukowskiego. Malowidła ścienne, wykonane w 1907 r., zostały odnowione i uzupełnione w 1980 r. przez Ludwika Jędrzejewskiego z Płocka.
W neogotyckim ołtarzu głównym z końca XIX w. umieszczona jest rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego, replika krucyfiksu z ołtarza głównego kościoła reformatów w Płocku (1777 r.). W czasie okupacji od 1941 r. kościół był zamknięty. W jego wnętrzu na uwagę zasługują barokowe: chrzcielnica, monstrancja i relikwiarz. Na cmentarzu grzebalnym znajduje się murowana kaplica grobowa wzniesiona w 1892 r.

• Kościół parafialny: pw. św. Floriana
  • Księgi metrykanlne chrztów:od 1897 r.
  • Księgi metrykanlne ślubów: od 1903 r.
  • Księgi metrykanlne zgonów: od 1909 r.
  • Proboszcz: ks. prał. mgr Kazimierz Dziadak od roku 2012
  • Wikariusze:
    ks. mgr Dawid Gołębiewski od roku 2017
  • Terytorium - ulice:
    Akacjowa, Bielska, Brzozowa, Bunikiewicza, Cisowa, Dębowa, Floriańska, Hermana, Irysowa, Jaśminowa, Jodłowa, Kasztanowa, Klonowa, Konopnickiej, Krótka, Mazowieckiego, Miaśkiewicza, Mickiewicza, Modrzewiowa, Płocka, Polna, Różana, Sierpecka, Spółdzielcza, Świerkowa, Szacherskiego, Umińskiego
  • Terytorium - miejscowości:
    Bronowo, Czachowo, Kruszczewo, Machcinek, Machcino, Miłodróż, Ogorzelice, Pęszyno, Proboszczewice, Sękowo, Trzebuń, Umienino, Włoczewo, Zągoty
  • księża pochodzący z parafii:
    o. Jan Krajenta (+1998) - kapucyn
    ks. mgr Arkadiusz Czubakowski 2013
  • Księża spoczywający na cmentarzu parafialnym:
    ks. Wacław Ciarka (+1987), ks. kan. Walerian Czartoryski (+1998), ks. Jerzy Sitkiewicz (+2012)
  • Ilość mieszkańców: 3450

Patron parafii

Święty Florian

Urodził się ok. 250 roku w Zeiselmauer (dawn. Ceti, Dolna Austria). Jego życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan. W młodym wieku został powołany do armii cesarza rzymskiego – Dioklecjana (284-305). W roku 304 ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci. 4 maja 304 poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki Enns, na terenie dzisiejszej Górnej Austrii, w miejscowości Lauriacum (obecnie Lorch).
Ciało Floriana odnalazła wdowa Waleria. Nad jego grobem z czasem wybudowano kościół i klasztor ojców Benedyktynów, a później klasztor Kanoników laterańskich wg reguły św. Augustyna. W roku 1184 Idzi, biskup Modeny, na prośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego, sprowadził relikwie św. Floriana do Krakowa.