Parafia św. Floriana w Proboszczewicach

III Niedziela Zwykła Rok A, 26.01.2020
Niedziela Słowa Bożego

1.      18 stycznia zakończyliśmy wizytę duszpasterską. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim parafianom, którzy nas przyjmowali za wspólną modlitwę, życzliwość i złożone ofiary. Jest nas w parafii ponad 4.000 osób. Ponad 200 osób pracuje poza granicami Polski. Jest dużo osób, które żyją bez sakramentalnego związku małżeńskiego, choć w ogromnej większości nie ma żadnych przeszkód kanonicznych. Zachęcamy te osoby do uregulowania swojego statusu, aby mogły w pełni korzystać z darów Kościoła. Ok. 40 osób jest innego wyznania. W ubiegłym roku w naszym kościele zawarło związek małżeński 18 par, przyjęło chrzest 51 dzieci, odbyło się 35 pogrzebów, w tym 29 z naszej parafii. Rozdano ponad 50 tys. Komunii św., do bierzmowania przystąpiło 49 osób, do Pierwszej Komunii św. 21 dzieci, do Odnowienia Przyrzeczeń Chrzcielnych 55 dzieci. W minionym roku wykonaliśmy konieczne prace związane z zabezpieczeniem kościoła od strony pożarowej, dokonano przeglądu instalacji elektrycznej i odgromowej, przeprowadzono remont dachu kościoła i rynien, do zakrystii zakupiono wykładzinę, pomalowano obydwie zakrystie i lamperie w kościele, zmieniono tynk na jednej ze ścian w kruchcie kościoła, wymalowano dach na dzwonnicy, położono nowe schody od ul. Płockiej, w domu parafialnym wybudowano ogólnodostępną łazienkę, wyremontowano podłogi i korytarze w piwnicy oraz schody, uporządkowano otoczenie domu parafialnego, dokonano inwentaryzacji cmentarza wraz ze spisem wszystkich grobów i ich zdjęciami. Do kościoła zakupiliśmy nowe paramenty liturgiczne, nowy chodnik na uroczystości i śluby, mikrofony, a także wiele niezbędnych rzeczy do dekoracji kościoła. Pod koniec roku zakupiliśmy kostkę na plac przykościelny. Grupa naszych parafian uczestniczyła w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę. Odbyła się też tradycyjna pielgrzymka autokarowa do Częstochowy, pielgrzymka do Białegostoku i okolic, pielgrzymka śladami św. Jana Pawła II, pielgrzymka do Lourdes oraz pielgrzymki dzieci i młodzieży do Lednicy, Czerwińska i Rostkowa. Dla ministrantów i scholi zorganizowano letni wypoczynek w górach. Grupa dzieci uczestniczyła w koloniach Caritas wraz z opiekunami. Po raz pierwszy przeżyliśmy Orszak Trzech Króli oraz piknik w czasie dożynek parafialnych. Parafianie aktywnie włączyli się w pomoc dla małej Weroniki i Pauliny. Tym, którzy włączyli się w te dzieła miłości bliźniego gorąco dziękujemy, a wszystkich, którzy przeżywają różne kłopoty i trudności, a szczególnie chorych i cierpiących, polecamy Jezusowi i Jego Matce – Maryi. Niech Ona, najlepsza Matka wyprasza nam wszystkim potrzebne łaski w tym Nowym Roku.

2.      Spotkanie modlitewne mężczyzn na różańcu we wtorek o godz. 20.00, w piątek wieczorna adoracja Najświętszego Sakramentu od 19.00, a w sobotę o godz. 20.00 nabożeństwo fatimskie. Zapraszamy.

3.      Oprócz różańca mężczyzn chcemy w parafii wprowadzić nową formę modlitwy różańcowej: Różaniec Rodziców. Będą to 20-sto osobowe grupy rodziców, zwane różami, które podejmą modlitwę w intencji swoich dzieci oraz w intencji dzieci pozostałych członków danej róży, a w zamian inni rodzice z tej róży będą modlić się za ich dzieci. Każdy z rodziców odmawia codziennie jedną dziesiątkę Różańca z przypisaną mu na dany miesiąc tajemnicą. W ten sposób za dzieci odmówiony jest codziennie cały różaniec. Chętnych zapraszamy do zapisywania się na listę, która jest na ołtarzu św. Floriana.

4.      Dzisiaj o godz. 17.00 spotkanie dla pielgrzymów do Ziemi Świętej.

5.      Za tydzień przypada święto Ofiarowania Pańskiego. W naszej polskiej tradycji nazywane jest świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Na początku każdej Mszy Świętej będzie miał miejsce obrzęd błogosławieństwa świec. Przynieśmy zatem ze sobą gromnice. Niech staną się one znakiem obecności Chrystusa – światłości świata. Tego też dnia obchodzimy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Będziemy się modlić za zgromadzenia zakonne prosząc o nowe i święte powołania, a swoimi ofiarami wesprzemy zakony kontemplacyjne.

6.      Z racji na ilość chętnych na pielgrzymkę do Wilna zostaliśmy zmuszeni do zmiany jej terminu na 17, 18 i 19 kwietnia. Prosimy o wpłacanie zaliczek, aby potwierdzić udział w pielgrzymce.

7.  Kurs przedmałżeński w lutym będzie w Gozdowie w kolejne niedziele. Początek godz. 17.30.