Niedziela Biblijna, Rok B, 14.04.2024

1. Dziś – trzecia niedziela Wielkanocna, a zarazem XVI Niedziela Biblijna, rozpoczynająca Tydzień Biblijny w Kościele w Polsce, którego motywem przewodnim są słowa: Powołani do Wspólnoty Komunii z Bogiem i bliźnimi w Kościele”.  Tydzień ten chce przypomnieć nam jak ważną rolę odgrywa Pismo Święte w życiu Kościoła i w życiu chrześcijanina. W Niedzielę Biblijną przypada też VIII Narodowe czytanie Pisma Świętego pod hasłem: "Trwali w nauce Apostołów i we wspólnocie.”  W tym roku sięgamy do księgi Dziejów Apostolskich, bo w jej świetle bardzo dobrze można dostrzec wszystkie czynniki rodzące i umacniające tę zbawczą Komunię jaką jest Kościół! Zachęcamy do lektury tej księgi. Niech stanie się ona przedmiotem naszej osobistej refleksji w ciągu tego tygodnia i roku. Ministranci rozdadzą nam karteczki z fragmentem Dziejów Apostolskich do osobistej refleksji.
  2. Celebracje Niedzieli Biblijnej i Narodowego Czytania Pisma Świętego mają prowadzić do ożywienia „ciekawości Słowa Bożego” i życia nim w codzienności. Aby to umożliwić naszej wspólnocie zapraszamy w piątek, 19 kwietnia, na nabożeństwo Słowa Bożego. Rozpocznie się ono o godz. 19.00. Poznawanie Pisma Świętego jest bowiem poznawaniem Chrystusa i odkrywaniem Boga bliskiego człowiekowi, a On sam staje się nagrodą dla wszystkich, którzy Go w żywym Słowie szukają. Po nabożeństwie Słowa będzie adoracja NS, w której podziękujemy Jezusowi za dar Jego Słowa.
  3. Dzisiaj też przypada 1058. rocznica Chrztu Polski. Według opinii historyków Mieszko I został  ochrzczony w Wielką Sobotę w roku 966, która wypadała właśnie 14 kwietnia. Było to wielkie wydarzenie historyczne, religijne i polityczne. To początek naszej państwowości i chrześcijaństwa. Chrzest wprowadził Polskę w prawie 1000-letnią chrześcijańską kulturę i cywilizację europejską. Jak opisał to obcy dziejopis w dokumencie Dagome iudex Mieszko I oddał państwo polskie pod opiekę papieża. Przez bezpośrednie poddanie papieżowi zagwarantował Polsce niezależność od któregokolwiek cesarstwa również poddanemu papieżowi. Wraz z przyjęciem chrześcijaństwa weszło też do Polski posługiwanie się pismem, a był to język Kościoła - łacina. Przeżywając to narodowe święto dziękujmy Bogu za łaskę Chrztu św. i za Jego opiekę nad naszym narodem. Prośmy Go też o pomoc, abyśmy potrafili dochować wierności przyrzeczeniom Chrztu św. i zachować wiarę naszych praojców.
  4. We wtorek różaniec mężczyzn o godz. 20.00.
  5. We wtorek też od godz. 18.30 ks. Adam będzie prowadził rozmowy kwalifikacyjne z ostatnią grupą kandydatów do bierzmowania w kancelarii parafialnej.
  6. Za tydzień po Mszy św. o godz. 10.00 spotkanie dla dzieci przygotowujących do Pierwszej Komunii św. i ich rodziców.
  7. Zapraszamy do zapisywania się do uczestnictwa w Biegu po Serce, który będzie centralnym wydarzeniem naszego świętowania Dnia Dobra. Chcemy przez to pokazać, że dobra jest naprawdę więcej. Głównym organizatorem tego Dnia jest nasz Parafialny Zespół Caritas oraz wolontariusze wraz z ks. Adamem.